Un polițist, în vârstă de 26 de ani, a fost găsit spânzurat în curtea Liceului din Fierbinți Târg, Ialomița. Înainte de a recurge la acest gest extrem tânărul a lăsat un mesaj tulburător pe reţelele sociale. Citește mai mult
Un bărbat din judeţul Ialomiţa este anchetat de procurorii DIICOT pentru trafic de droguri şi proxenetism. El a recunoscut în faţa magistraţilor că şi-a obligat iubita să se prostitueze. Citește mai mult
Teoriile conspirației și campaniile anti-vaccinare de pe rețelele de socializare au convins peste 99% din locuitorii unei comune să nu se vaccineze. Din cei peste 8.000 de locuitori din comuna Bărbulești, județul Ialomița, doar 32 s-au imunizat. Citește mai mult
Mai multe persoane au făcut, duminică seara, un live pe Facebook, în care s-au filmat, în timpul unei nunți, cu mai multe arme într-o mașină, în județul Ialomița. Citește mai mult
Primarii localităților ialomițene Ciocârlia, Moldoveni, Dridu, Rădulești, Grindu și Cosâmbești au semnat, alături de președintele CJI, Marian Pavel, contractele de finanțare pentru obiectivele incluse în Programul Județean de Dezvoltare Locală. Citește mai mult
Două societăți comerciale ar fi fost păgubite cu o sumă uriașă, de aproape 1.000.000 de euro. În cauză, polițiștii au în vedere trei persoane. Citește mai mult
Rodica Boanca, ialomiteanca poreclita ”Sosoaca de Baragan”, a imprumutat un slogan de la PSD si a insotit cu el primul anunt de concurs pentru postul de primar din istoria Romaniei! Citește mai mult
În timp ce echipajele medicale acordau primul ajutor victimelor, pompierii au intervenit pentru stingerea incendiului şi înlăturarea efectelor exploziei. Citește mai mult
Campania de testări medicale gratuite "Nu am făcut destul" ajunge în acest weekend - 27 și 28 februarie, în comuna Ciulnița. Caravana revine în Ialomița și pe 7 martie, în comuna Sfântu Gheorghe și pe 27 martie în comuna Reviga și va continua cu alte 4 județe până în luna aprilie. Citește mai mult
După ce s-a acoperit încă o dată de rușine, în urma tragediei de la Constanța, acolo unde o persoană care încerca să se salveze de la incendiu a murit pe motiv de lipsă reacție conformă a pompierilor locali, ISU încearcă să se reabiliteze prin orice mijloace în plan național. Citește mai mult
5 elevi, 4 de clasa a IV-a și unul de clasa a II-a, și 2 cadre didactice de la Școala Generală din Sfântu Gheorghe, au fost testați pozitiv cu coronavirus, după analizele inspectorilor DSP Ialomița! Citește mai mult
Useriștii Horhocea și Tănăsescu sunt noii favoriți pentru preluarea Prefecturii Ialomița, după ce partidele de Coaliție au bătut palma, la începutul săptămânii, pe graficul de distribuire a funcțiilor de reprezentant al Guvernului în teritoriu. Citește mai mult
Prefectura Ialomița a anunțat că restaurantele, barurile și cafenelele din Slobozia vor funcționa, la interior, la 30% din capacitate, după ce incidența cazurilor de Covid a scăzut sub 3 la mia de locuitori. Potrivit Prefecturii Ialomița, incidența cazurilor de Covid a ajuns în Slobozia la 2,36 la mia de locuitori. „Întrucât, rata incidenței de infectare... Citește mai mult
Ialomița a luat startul în campania națională de imunizare într-un mod inedit, vaccinul anti-Covid fiind ”servit” medicilor din Slobozia în cutii de pizza! Marți, 5 ianuarie 2021, în cursul dimineții, dozele de vaccin au plecat în cutii termoizolante de la Institutul ”Cantacuzino”, către spitalele din Slobozia, Fetești și Țăndărei, iar după-amiaza au ajuns și la... Citește mai mult
Rezultate deloc surprinzătoare în Ialomița, dacă am ține cont de statistica oficială a voturilor. Județul și-a reconfirmat titulatura de zonă roșie electorală, PSD adjudecându-și 40% din sufragii, atât la Senat cât și la Camera Deputaților. Iată și care este situația statistică a rezultatelor confirmate după numărarea voturilor: Senat PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT: 22.752 voturi obținute, adică... Citește mai mult
Primele rezultate ale alegerilor parlamentare confirmă, și în Ialomița, revirimentul electoral al PSD, prăbușirea partidului lui Barna și surpriza numită Alianța pentru Unirea Românilor. În urma votului exprimat în 6 decembrie, și cuantificat până la această oră, rezultatele alegerilor în Ialomița se prezintă după cum urmează: SENAT: PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT 22.752 voturi – procent 39,38... Citește mai mult
Pasivitatea autorităților locale îngreunează implementarea Programului National de Cadastru și Carte Funciara în județul lalomița, riscând astfel suspendarea schemelor de plăți în agricultură. Lansat în primăvara anului 2015, prin intermediul HG 294/2015 și administrat de Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară, PNCCF are ca scop înregistrarea tuturor imobilelor care incă nu beneficiază de cărți... Citește mai mult
Bilanțul însumat al infectărilor cu coronavirus în municipiul Urziceni și în comuna Bărbulești a atins, în data de 6 mai, plafonul de 125 de cazuri, aproape jumătate din totalul celor 266 de îmbolnăviri înregistrate la nivel județean. În doar 24 de ore de la ultima raportare, numărul cazurilor a crescut cu rapiditate. 71 de persoane... Citește mai mult
Prefectul județului Ialomița propune instituirea carantinei totale în orașul Țăndărei, aflat în pericol sa devină focar de nou coronavirus, solicitând, ca alternativă, suplimentarea forțelor de ordine din localitate cu reprezentanți ai Armatei și Jandarmeriei. Trei din patru ialomițeni care au COVID-19 provin din orașul în care aproximativ 800 romi au revenit în țară în ultimele... Citește mai mult