Mai mulţi copii de la o unitate de învăţământ din România ar fi trecut, zilele trecute, printr-o situaţie neobişnuită, ajungând să împingă un microbuz şcolar. Citește mai mult
O fată în vârstă de 14 ani a fost accidentată grav în comuna Bărbuleşti, Ialomiţa, traversând strada prin loc nepermis. Şoferul maşinii este anchetat pentru vătămare corporală din culpă. Citește mai mult
O tânără de 23 de ani, însărcinată în cinci luni, a fost salvată de la sinucidere de poliţiştii de ordine şi siguranţă publică din Slobozia, în momentul în care voia să se arunce de pe podul rutier care traversează râul Ialomiţa, informează IPJ Ialomiţa. Citește mai mult
Primăriile comunelor Bărcăneşti şi Axintele, din judeţul Ialomiţa, au fost somate de comisarii Gărzii de Mediu să oprească arderile ilegale de deşeuri. Fenomenul este tot mai întâlnit, gunoaiele fiind incendiate în pubele abandonate pe marginea drumurilor. Citește mai mult
Şoferii care aruncă gunoaie din maşini vor fi aspru sancţionaţi de către autorităţi. Programul a fost lansat de Prefectura Ialomiţa, iar autoturismele Gărzii de Mediu vor fi dotate cu camere video pentru a-i surprinde pe cei care calcă strâmb. Citește mai mult
Din cele patru centre de evaluare COVID-19, care urmează să fie deschise în Ialomiţa, unul singur este funcţional, deocamdată, cel de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Slobozia. Citește mai mult
Un bărbat în vârstă de 67 de ani a fost rănit luni dimineaţă, 31 ianuarie, în jurul orei 10.00, în afara localităţii JIlavele, după ce a intrat în coliziune cu o autoutilitară staţionată pe marginea drumului. Citește mai mult
Poliţiştii din Urziceni, judeţul Ialomiţa, au întrerupt un botez la care participau zeci de persoane, fiind amendat atât organizatorul cât şi invitaţii. Citește mai mult
Un bărbat băut şi fără permis a fost prins de poliţiştii ialomiţeni după o urmărire ca în filme. Şoferul a ignorat semnalele agenţilor, a accelerat şi prin comuna Bărcăneşti. Citește mai mult
Poliţiştii din Slobozia au descins joi dimineaţă, 27 ianuarie, la cinci adrese, în judeţele Ialomiţa şi Călăraşi, la persoane bănuite de furt. Citește mai mult
Pentru a face faţă valului 5 al pandemiei, la nivelul celor patru spitale din județul Ialomița va funcţiona câte un centru de evaluare a pacienţilor cu SARS CoV-2. Citește mai mult
Finalizat în luna decembrie 2021, noul Ambulatoriu de la Spitalul municipiului Feteşti, Ialomiţa, dotat cu aparatură performantă, a fost inaugurat la sfârşitul săptămânii trecute. Investiţia a fost realizată cu fonduri europene în valoare de 10,6 milioane de lei. Citește mai mult
Activitatea Poliţiei din Ţăndărei, Ialomiţa, a fost dată peste cap de nişte mici creaturi. O colonie de lilieci a invadat imobilul în care lucrează oamenii legii. Pentru a-i captura, aceştia au cerut ajutorul Societăţii Ornitologice Române (SOR). Citește mai mult
Un ialomiţean, agent de pază în localitatea Fundulea, a dispărut fără urmă în urmă cu câteva zile. Poliţiştii sunt în alertă pentru găsirea bărbatului care ultima dată a fost văzut în judeţul Călăraşi. Citește mai mult
O adevărată avere au confiscat poliţiştii ialomiţeni marţi, 18 ianuarie, de la mai mulţi suspecţi de furturi din depozitele unor societăţi comerciale. Surse din anchetă spun că cei implicaţi fac parte din temutul clan Duduianu. 11 persoane au fost reţinute pentru 24 de ore. Citește mai mult
Doi bărbaţi din judeţul Ialomiţa sunt cercetaţi penal pentru fals privind identitatea după ce au folosit certificate verzi ale altor persoane pentru a intra într-o sală de jocuri şi într-un centru comercial. Citește mai mult
Conform Direcţiei de Sănătate Publică Ialomiţa, de la debutul campaniei de vaccinare, au fost imunizate 195.240 de persoane. Dintre acestea, 69.573 de persoane, adică 28,12% s-au imunizat cu două doze, în timp ce 22.096 de persoane, adică 8,93% au primit şi cea de-a treia doză de ser. 103.571 de ialomiţeni au primit mimim o doză... Citește mai mult
Noul Ambulatoriu din structura Spitalului Municipal “Anghel Saligny” Feteşti se va preda din proprietatea Primăriei în administrarea unităţii medicale, conform Hotărârii Consiliului Local şi a procedurilor legislative. Conform autorităţilor locale, pe parcursul săptămânii viitoare se va efectua pregătirea personalului pentru folosirea aparaturii medicale achiziţionate în cadrul proiectului, timp în care este aşteptată vizita în teren... Citește mai mult
Comuna Bărbulești din Ialomița rămâne localitatea din România în care rata de vaccinare nu a atins pragul de 1%, fiind de 0,95%. O situație similară este în Costache Negri din Galați, unde s-a vaccinat doar 1 din 100 de locuitori eligibili pentru administrarea serului anti-COVID-19. Citește mai mult