Oficialul susține că apartamentul pe care îl deținea a fost vândut în 2024 înainte de a-și cumpăra o proprietate în Belgia, iar casa a fost returnată părinților, anul trecut, pentru în fapt aceștia locuiesc în ea de peste 50 de ani. Pîslaru susține că a cerut o locuință de serviciu pentru că „nu poate locui cu părinții săi cu vârste de 83 și 88 de ani”.
În declarațiile de avere depuse de-a lungul timpului de Dragoș Pîslaru, din momentul intrării sale în funcții publice și până în 2024, la proprietăți imobiliare figurau un apartament cumpărat în 2004 și o casă în București, din 1996.

sursa: Captură Declarație Avere Dragoș Pîslaru 2024
În iunie 2025, Dragoș Pîslaru a fost numit ministru al Fondurilor Europene. A depus o declarație de avere la 15 zile de la numire care nu mai există pe pagina ministerului.
Este publică doar declarația rectificativă depusă în august 2025. Iar în aceasta, casa și apartamentul din București nu mai apar, ci o casă în Belgia, în proprietatea familiei.

Captură declarație avere Dragoș Pîslaru august 2025
Ministrul Dragoș Pîslaru explică în comunicatul de miercuri modificările de proprietate. Apartamentul a fost vândut.
„La data de 23 decembrie 2024, prin încheierea la notar a unui contract de vânzare-cumpărare, ministrul a vândut apartamentul din București care figura în declarația de avere depusă în 2025.
În 16 aprilie 2025, ministrul Dragoș Pîslaru a angajat o promisiune de cumpărare pentru un imobil în Belgia, pentru care a semnat actele și a devenit proprietar pe 5 august”, scrie în comunicatul ministrului.
Casa care figura tot în proprietatea lui Dragoș Pîslaru a fost returnată părinților săi, „în aceeași perioadă”.
„În aceeași perioadă, pentru simplificarea procesului de achiziție al imobilului din Belgia, ministrul Dragoș Pîslaru a demarat procedurile pentru returnarea în familie a casei părinților în care aceștia locuiesc de peste 50 de ani. Ministrul nu mai locuiește în acest imobil, în care trăiesc părinții săi de peste 24 de ani. În trecut, locuința a fost transferată de către părinți pe numele său pentru a evita o succesiune complicată, fiind însă clar faptul că părinții dumnealui vor continua să locuiască în acel imobil și vor avea oricând drepturi depline asupra acestuia”, se menționează în comunicat.
După numirea ca demnitar în 23 iunie 2025, ministrul Dragoș Pîslaru a solicitat RA-APPS sprijin pentru locuire în București, și a primit o casă de protocol abia după ce casa nu a mai fost pe numele său.
Dragoș Pîslaru susține că a explicat la RAAPPS „faptul că nu poate locui cu părinții săi cu vârste de 83 și 88 de ani, având în vedere în primul rând configurația imobilului, respectiv aspecte ce țin de afecțiunile medicale ale părinților și spațiul de care au nevoie”. Și că le-a spus că „a demarat de ceva vreme procedurile pentru returnarea imobilului aflat pe numele său și explicând faptul că nu a locuit și nu poate locui în acesta”.
„RA-APPS a răspuns că până la finalizarea notarială / înscrierea cadastrală a situației imobilului nu îi poate oferi o locuință de serviciu”, mai scrie în comunicat.
În momentul clarificării legale a faptului că imobilul nu se mai afla în proprietatea ministrului Investițiilor și Proiectelor Europene, a fost redepusă cererea de sprijin pentru locuința de serviciu, care ulterior a fost aprobată cu respectarea tuturor prevederilor legale”, mai scrie în comunicat.
Ministrul Dragoș Pîslaru nu a explicat, însă, în comunicat, de ce vânzarea apartamentului nu apare în declarația de avere, așa cum prevede legea. La solicitarea G4Media, oficialul a explicat ca a fost o eroare și că va întreba la ANI cum se poate rezolva situația.








