După ședința PNL, Ilie Bolojan a menţionat că partidul i-a solicitat lui Adrian Veştea să îşi depună mandatul până marţi dimineaţa.
„Poziția mea nu se schimbă: nu îmi depun mandatul, indiferent de presiunile care se fac asupra mea. Am acceptat această responsabilitate cu deplină asumare și merg mai departe cu aceeași hotărâre. Nu caut confruntări și nu voi alimenta tensiuni. Cred că, mai ales în momente dificile, interesul țării trebuie să fie mai presus de orice calcul politic.
Sunt convins că acest Guvern va trece, pentru că România are nevoie de stabilitate, de un executiv funcțional și de decizii care nu mai pot fi amânate. Nu este momentul pentru ezitări sau calcule personale, ci pentru responsabilitate și curaj politic.
Mergem înainte!”, i-a răspuns Adrian veștea într-un mesaj pe Facebook.
PNL ia în considerare convocarea unui Birou Politic Național pentru a cere începerea procedurilor de excluderea a lui Adrian Veștea. Momentan este necar dacă demersurile vor avea loc săptămâna aceasta sau săptămâna viitoare, explică surse politice din PNL.
Prima reacție oficială de la vârful PNL după expirarea ultimatumului pentru Adrian Veștea vine de la Dan Motreanu, secretarul general al formațiunii. El a explicat, într-un mesaj pe Facebook, că formațiunea își menține decizia de a nu mai guverna alături de PSD și că nu va vota un guvern condus de premierul desemnat de Nicușor Dan.
Motreanu a adus aminte și de deciza luată în ședința PNL de luni seară, subliniind că liberalii care vor vota un guvern condus de Adrian Veștea sau vor face parte din propunerile acestuia de miniștrii vor fi excluși din formațiune.
Mesajul complet transmis de Dan Motreanu:
„Biroul Politic Național al PNL a menținut decizia de a nu guverna cu PSD. Nu vom vota învestirea lui Adrian Veștea în postul de premier, pentru că este o decizie luată cu încălcarea spiritului democrației parlamentare, în afara PNL, fără consultarea PNL. PNL îi solicită lui Adrian Veștea să își depună mandatul, ținând cont de faptul că nu are sprijinul PNL.
Parlamentarii liberalii nu vor vota Guvernul Veștea. Orice membru PNL care acceptă funcția de ministru sau prim-ministru fără a fi mandatat de partid va fi exclus.
PNL își ia deciziile în interiorul partidului, nu acceptă decizii impuse din afară. Democrația înseamnă decizii luate la vedere, împreună cu partidele votate de cetățeni, nu decizii luate în mod secret.
Considerăm necesară reluarea dialogului politic, iar solicitarea PNL către președintele României este de a convoca noi consultări pentru identificarea unei soluții clare și asumate. Toate opțiunile trebuie analizate transparent, inclusiv varianta unui guvern minoritar, în baza unui acord național care să asigure stabilitatea țării.
PNL trebuie să rămână un partid liber și fidel propriilor decizii”, a transmis Dan Motreanu.
Ruptură între Adrian Veștea și PNL
Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat, luni seară, că partidul i-a solicitat lui Adrian Veştea să îşi depună mandatul de premier desemnat până marţi dimineaţă, la ora 10.00, având în vedere că nu are susţinerea formaţiunii.
„Având în vedere faptul că noaptea este un sfetnic bun, PNL i-a solicitat domnului Veştea depunerea mandatului până mâine dimineaţă, la ora 10.00, având în vedere faptul că nu are sprijinul partidului din care provine. Parlamentarii PNL au fost mandataţi ca la viitoarea şedinţă în care s-ar putea exprima votul de instalare în Parlamentul României, să procedeze după formula: prezent, nu votez, iar parlamentarii sau cei care ar putea fi propuşi din cadrul membrilor PNL într-un astfel de posibil guvern, fără susţinerea PNL, îşi vor pierde calitatea de membri ai Partidului Naţional Liberal”, a declarat Ilie Bolojan.
La scurt timp, Adrian Veştea a anunțat că nu își va depune mandatul, aşa cum i-a solicitat propriul partid, la finalul şedinţei Biroului Politic Naţional.
Veştea a spus că nu a construit nimic „împotriva colegilor” săi şi că nu doreşte o confruntare internă. Premierul desemnat consideră că „nu sunt vremuri” pentru un guvern minoritar.
„Am răspuns unei responsabilităţi într-un moment în care ţara are nevoie urgentă de stabilitate şi de un guvern funcţional. Nu voi transforma diferenţele de opinie într-un conflict personal şi nu voi răspunde atacurilor prin alte atacuri. Dar voi apăra cu fermitate buna mea credinţă, munca depusă şi dreptul de a demonstra că această formulă poate oferi României soluţiile de care are nevoie. Partidele şi liderii se pot afla, uneori, pe poziţii diferite. Interesul României trebuie însă să rămână mai presus de orice tensiune politică”, a susţinut Adrian Veştea.










