Președintele Donald Trump nu a făcut anunţuri-şoc în fața Congresului, preferând să se laude cu realizările de până acum şi vehiculând temele cunoscute, preponderent interne. Politicii externe i-a dedicat doar ultimele minute ale discursului.
Pe de altă parte, Trump a continuat să critice Europa, afirmând că aceasta a cheltuit mai mulţi bani pe petrolul rusesc decât pentru a ajuta Ucraina. În schimb, a spus Trump, SUA au acordat Ucrainei ajutoare de sute de miliarde.
Dar, din nou, Trump a afirmat în mod eronat că Statele Unite au acordat Ucrainei 350 de miliarde de dolari de la invazia Rusiei în 2022 şi că Europa a oferit doar 100 de miliarde de dolari.
În realitate, analiza „Ukraine Support Tracker” a Institutului Kiel pentru Economia Mondială arată că Europa a alocat 138 de miliarde de dolari pentru a ajuta Ucraina, iar SUA doar 120 de miliarde de dolari.
Trump a continuat să vorbească despre diverse programe despre care spune că dezvăluie „risipa îngrozitoare” a guvernului federal şi începe să enumere mai multe ţări, din întreaga lume, între care a menţionat Moldova, dar şi Serbia, între multe altele, în care susţine că au fost risipite fonduri guvernamenale pe programe inutile. Este vorba de ţări care în general au primit asistenţă din partea SUA prin USAID, agenţia pe care Trump a închis-o.
Astfel, Trump a vorbit despre „32 de milioane de dolari pentru o operațiune de propagandă de stânga în Moldova”.
În această enumerare, Trump a calificat Lesotho din Africa drept o ţară „de care nimeni nu a auzit vreodată”, în timp ce dădea exemple de programe guvernamentale care au risipid fonduri. Programul din Lesotho, a spus el, aloca 8 milioane de dolari pentru a promova drepturile LGBTQ+. El a spus însă că aceste programe au fost tăiate de miliardarul Elon Musk şi de Departamentul său pentru eficienţă guvernamentală.
De asemenea, Trump a sugerat în discursul său că persoane decedate primesc în masă plăţi de la asigurări sociale, în ciuda faptului că acest lucru a fost dezminţit de comisarul interimar al Administraţiei de securitate socială.
Trump a promis să ”înfigă steagul american pe Marte”
„Toate aceste escrocherii şi ele sunt mult mai rele, dar nu am crezut că este potrivit să vorbesc despre ele”, spune el. „Sunt atât de rele”, insistă el, în timp ce subliniază că multe altele au fost „expuse” de un grup de „oameni foarte inteligenţi, majoritatea tineri, conduşi de Elon (Musk)”.
Departamentul său de eficienţă guvernamentală a descoperit „fraude de sute de miliarde de dolari”, despre care spune că au fost eliminate pentru a reduce datoria ţării şi pentru a combate inflaţia.
Trump a promis în finalul discursului să „înfigă steagul american pe Marte” în mandatul său, spre încântarea lui Elon Musk.
Trump spune că este timpul ca America să îşi ia destinul în propriile mâini şi promite că va conduce naţiunea pentru a ajunge „cea mai liberă, mai avansată, mai dinamică şi mai dominantă civilizaţie care a existat vreodată pe faţa acestui pământ”.
El spune că America va „cuceri frontierele vaste ale ştiinţei” şi „va conduce omenirea în spaţiu”, „va înfige steagul american pe planeta Marte şi chiar mult mai departe”.
„Concetăţenii mei americani, pregătiţi-vă pentru un viitor incredibil, deoarece epoca de aur a Americii abia a început. Va fi ceva ce nu s-a mai văzut până acum”, a spus el, încheindu-şi discursul său în faţa Congresului.
Trump spune că Zelenski este pregătit să negocieze cu Rusia
Preşedintele american Donald Trump a declarat marţi că omologul său ucrainean Volodimir Zelenski, cu care a avut vineri o dispută la Casa Albă, ar fi pregătit să negocieze cu Rusia şi să semneze un acord privind minereurile, relatează AFP.
“Am primit o scrisoare importantă de la preşedintele ucrainean Zelenski. Scrisoarea spune că Ucraina este pregătită să se aşeze la masa negocierilor cât mai curând posibil pentru a se apropia de o pace durabilă”, a declarat preşedintele american într-un discurs în faţa Congresului
“El a spus: ‘Echipa mea şi cu mine suntem gata să lucrăm sub conducerea puternică a preşedintelui Trump pentru a obţine o pace durabilă. Apreciem cu adevărat tot ceea ce America a făcut pentru a ajuta Ucraina să-şi menţină suveranitatea şi independenţa'”, a declarat Trump.
Trump promite că SUA vor lua Groenlanda ”într-un fel sau altul”
Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări marţi că Statele Unite vor lua Groenlanda “într-un fel sau altul”, într-un discurs în faţa Congresului, spunând că lucrează “cu toţi cei implicaţi pentru a încerca să o obţină”, relatează AFP.
“Avem cu adevărat nevoie de ea pentru securitatea internaţională şi cred că o vom obţine. Într-un fel sau altul, o vom obţine”, a declarat liderul de la Casa Albă.
“Vă vom asigura securitatea, vă vom îmbogăţi, iar împreună vom conduce Groenlanda la înălţimi pe care nu vi le-aţi imaginat niciodată posibile”, a spus el, adresându-se oamenilor din acest teritoriu autonom danez.
Democrații i-au întors spatele și au părăsit sala
Mai mulţi democraţi i-au întors spatele lui Trump. Aproximativ 10 democraţi din Camera Reprezentanţilor au ieşit după ce au dezvăluit tricouri negre cu mesaje pe ele. Pe tricoul reprezentantei Jasmine Crockett scria pe spate „REZIST”.
Crockett a plecat împreună cu reprezentantul Maxwell Frost al cărui tricou spunea: „NO KINGS LIVE HERE” (AICI NU SUNT REGI).
Spre deosebire de democraţi, republicanii aplaudă frecvent în timp ce Trump îşi prezintă realizările din prima sa lună ca preşedinte. Acest lucru este obişnuit pentru discursurile de tip „Starea Uniunii” în faţa unei sesiuni comune a Congresului.
Unul dintre cei mai apropiaţi aliaţi republicani ai lui Trump din Camera Reprezentanţilor, reprezentanta Georgiei Marjorie Taylor Greene, poartă în Congres o şapcă roşie pe care scrie „Trump a avut dreptate în legătură cu totul”. Acest lucru nu este permis în Congres, dar preşedintele Mike Johnson nu a cerut îndepărtarea ei.