Începând de la ora 20:00 și care va dura până la ora 02:00, emisiunea se va difuza pe cablu la Canal 33 şi la Cancan pe canalul de Youtube, a declarat Alexandru Răducanu, fondatorul Canal 33, pentru Pagina de Media.
„Este o colaborare între trei părţi – Canal 33, Dan Diaconescu şi grupul Gândul. Emisiunea va fi pe cablu la Canal 33 şi la Cancan pe canalul de Youtube. Ei au drepturile pe online, noi pentru TV. Se va numi Dan Diaconescu Direct, începe la 20.00 până la ora 2 noaptea. Dacă va fi cazul, poate depăşi”, a declarat Răducanu.
De asemenea, postul Canal 33 îşi va acoperi aproape toată zona de prime-time cu emisiunea lui Diaconescu, iar publicitatea, va fi împărţită la trei, între Dan Diaconescu, Canal 33 şi Gândul.ro.
„Va fi vândută printr-o regie şi împărţită proporţionat: o parte ia Canal 33, o parte la Gândul. E o înţelegere comercială, nu pot da procentele. Încă nu e finalizat contactul cu regia”, a spus Alexandru Răducanu.
Termenii înţelegerii acoperă inclusiv partea de posibile amenzi, având în vedere că pe vremea OTV Dan Diaconescu a fost amendat constant, acesta fiind şi motivul pentru care s-a închis OTV, adică neplata amenzilor.
„Prin contract Dan Diaconescu şi Gândul îşi asumă amenzile, dar sperăm că nu vor exista. Sigur că, până la urmă, responsabilitatea este a noastră, ca post TV, dar există o clauză în contract legată de acest aspect”, a dezvăluit Alexandru Răducanu.
Privind controversa legată de Diaconescu, care este condamnat la 8 ani și 4 luni de închisoare în dosarul în care este judecat pentru relații intime cu două minore, Răducanu a declarat că responsabilitatea îi aparține lui Diaconescu.
„Am luat în calcul şi înţeleg că această parte poate fi o controversă. Dar cum nu există o condamnare definitivă, consider că este responsabilitatea dumnealui”, a fost răspunsul lui Alexandru Răducanu.
De asemenea, referitor la atacurile de pe TikTok asupra procurorului care l-a pus sub acuzare, dar şi la adresa judecătoarei care l-a condamnat în prima instanţă, în care dădea ca actuală informaţia că soţul judecătoarei care l-a condamnat s-a sinucis, Răducanu a răspuns că speră că nu va avea asemenea ieșiri și la televizor.
„Plec de la premiza că nu va avea astfel de ieşiri şi pe TV. Ce face pe conturile lui de TikTok e una, ce face pe TV e altceva, aici este o legislaţie audiovizuală clară. Noi am avut o atitudine corectă şi echilibrată şi nu am susţinut niciodată atacuri la adresa procurorilor sau a justiţiei, în general”, a mai afirmat acesta.
În realitate, soțul judecătoarei s-ar fi sinucis în urmă cu doi ani.
În septembrie, fostul patron al OTV anunța în timpul unui live pe TikTok că vrea să lanseze versiunea 2.0 a postului OTV.
„Faceți ca și o afacere acolo. Îmi dați și mie ceva, dacă vreți să-mi dați. Un procent, dacă nu să fiți sănătoși. Vreau să fie OTV în toate limbile pământului. În această manieră în care eu cred, în care gândiți-vă încă o dată: CNN are acum 1.300 de corespondenți. Mă, vă dați seama dacă CNN va fura ideea mea și va avea 5 milioane de corespondenți care vor transmite cu telefonul mobil, fiecare ce vede pe țărișoara lui, pe continentul lor”, a declarat Diaconescu la acel moment.